Jak vybrat lyžařské boty? Cesta k pohodlnému a bezstarostnému lyžování

Už se těšíte na sjezdy na svahu, vítr ve vlasech a neuvěřitelný pocit volnosti? Aabyste si tuto radost plnými doušky užili, musíte mít správně padnoucí lyžařské boty. Jak na to? Máme pro Vás 8 tipů.

 1. Velikost je základ:

Lyžařské boty se číslují ve velikosti MP (Mondopoint), což je jen chytrý způsob, jak vyjádřit délku vnitřní stélky v milimetrech nebo centimetrech. Ačkoliv jsou číslovány celými čísly, nemají půlky - 26 a 26,5 jsou fakticky stejné. Když měříte chodidlo a máte 27,3 cm, dejte se do bot ve velikostech 27 nebo 27,5 MP.

Podívejte se na naši nabídku Tecnica

 2. Skeletový test:

Nejlepší ověření velikosti je v samotném skeletu. Vytáhněte botičku, vložte nohu do skeletu, a prsty by měly téměř dosahovat špičky. Mezera mezi patou a skeletem je klíčová - pod 9 mm je ideální pro adrenalinové nadšence, 9–14 mm je pro sportovní jezdce, a 14–25 mm je pro ty, co to berou v klidu. Pokud je mezera větší než 25 mm, může bota být velká.

 3. Zapínání a náklek:

Zapínání přezek je věda sama o sobě. Začněte odspoda, přezkou přes kotník, udělejte párkrát náklek a zkontrolujte, jestli je vše v pohodě. Nezapomeňte na spodní přezky, které se zapínají až nakonec, a nártovou přezku utáhněte jemně. To je podstatné pro prokrvení chodidla.

4. Pocity při zkoušení:

Zde si dejte na své city. Správná velikost způsobí jemný tlak vpředu, který po několika náklecích ustoupí. Botička se může vytáhnout o několik milimetrů, což závisí na tloušťce botičky a prostoru ve skeletu. Důležitá je také správná poloha paty, achilovky a kotníky.

5. Prostor nad nártem a širší chodidlo:

Pro zdravé prokrvení je důležitý prostor nad nártem. Pokud máte širší chodidlo, nevěšte hlavu. I pro vás platí pravidla o patě, správné velikosti a prostoru nad nártem. Kritická místa se dají upravit, a šikovný prodejce to zvládne jako hrdý hudebník svou housličku.

6. Kotníky hrají roli:

Ach, kotníky! Nezapomeňte na ně. Boty by měly kotníky dobře obejmout, poskytujíc pevnou oporu. Ale pozor, neměly by tlačit ani způsobovat nepříjemné tlaky. Ideální je, když cítíte, že boty drží kotníky stabilně, aniž by vám znemožnily přirozený pohyb.

7. Doplňte stélky:

Pro pohodlí můžete přidat sportovní stélky. Ty udělají divy - usadí patu, podpoří nožní klenbu a zajistí prostor v přední části boty. Kdo by řekl, že takový kousek vložené pod nohu může udělat takový rozdíl!Vyberte si Bootdoc stélky

 8. Flex index a šířka: 

Flex index, často označovaný jako tuhost lyžáku, odráží míru ohebnosti a tuhosti boty. V krátkosti řečeno, udává, jak je bota tvrdá a kolik síly je potřeba na ohyb komínu.

Jedním dechem je třeba zdůraznit, že neexistuje univerzální standard pro přiřazení tuhosti numerickým hodnotám flex indexu. Proto každý výrobce postupuje individuálně, přičemž vyšší hodnoty flexe označují tvrdší boty. V rámci jednoho výrobce a ročníku modelů však platí, že s rostoucími čísly flex indexu stoupá i tuhost boty. To však může být komplikované, protože různé modely s podobným flex indexem se nemusí lišit ve skutečné tvrdosti.

Jak tedy najít ideální flex index? V první řadě bychom měli zvážit svou úroveň lyžařských dovedností a styl jízdy. Pro začátečníky a rekreační lyžaře jsou vhodné měkčí boty s flexí mezi 50 až 90 pro ženy a 70 až 100 pro muže. Tato měkčí varianta poskytuje pohodlí a toleranci k chybám.

Na druhé straně sportovní lyžaři preferují flex index 70 až 100 pro ženy a 80 až 120 pro muže. Tvrdší boty umožňují efektivnější přenos sil do lyže. Výkonnostní a závodní lyžaři, kteří hledají maximální kontrolu, mohou volit flex index od 110 až do 150 podle svých individuálních nároků.

Pozor na teplotu! Máte v plánu lyžovat v extrémních podmínkách? Vězte, že teplota má vliv na flexi lyžáků. Při minus 20 stupních se může bota o flexi 100 stát až o dvě třídy tvrdší. Naopak při jarním lyžování mohou boty zjemnět.

Další faktory, které ovlivňují flex index, jsou stáří lyžařských bot a tloušťka vnitřního polstrování. Po čase mohou boty ztratit svou původní tuhost. Jejich vlastnosti, včetně flex indexu, se mohou změnit.

Nezapomínejme ani na šířku lyžáků, což je klíčový prvek pro pohodlnost a bezpečnost. Šířka boty ovlivňuje obepnutí nohy a tím i přenos síly na lyže. Správný výběr šířky boty závisí na tvaru nohy, délce chodidla a samozřejmě na individuálních preferencích.

Takže, příznivci zimních radovánek, pamatujte, že ty správné lyžařské boty jsou jak klíč ke skvělému lyžování, tak i k tomu, abyste se po sjezdu na svahu cítili jako lyžařský mistr. A jakmile máte ty správné, žádný sjezd není příliš strmý! 

 Kompletní nabídka Tecnica